Juge: M. SCHAFFNER Gilbert
CARDIGAN
Classe Puppy Mâles
Disqualifié: Keksband Tru Blue
(Cheysuli’s Tri To Remember / Keksband Because of You)
Prod: Mme Masyagina Svetlana – Prop: Mme Bravin De Mulder Morgane
Classe Intermédiaire Femelle
1er TB: Dom Corgi Power of Love
(Shepados Hercule Poirot / Dom corgi Vanil)
Prod: Mme Falimonova Tatiana / Prop: Mme Gastal Amandine
Classe Champion Femelles
1er EXC CACIB BOB: CH Black Cherry Zlote Psiaki
(Phi Vestavia I’m Burnie Mr Burnie / Cyranka Virgo Vestalis)
Prod: Mme Malinowska Joanna – Prop: Mme Froge Stephane
PEMBROKE
Classe Jeune Mâles
1er EXC: Olaf du Pays aux Longs Hivers
(Curig Fairytale Versailles / Siggen’s Polina Rose)
Prod: M. Mme Pagnot Bernard & Sylvie – Prop: M. Mme De Labrusse Amaury & Dorothée
Classe Ouverte Mâles
1er EXC: Liverpool-Get-Back Du Domaine d'Arinella Bianca
(Robin Hood / Indiana Jones Dubensky Zamok)
Prod: Mme Legret-Francou Laurence – Prop: Mme Bravin de Mulder Morgane
2ème EXC: Jingle Bell de Viknane
(Otreks What Dreams are Made of / Hermione des Salines de Goupil)
Prod: Mme Le Borgne – Prop: Mme Vazquez
Classe Puppy Femelles
TP Best Puppy: Bagryanaya Osen Melinda Macgrow
(Mistycor Yahoo Gotta Filling / Bagryanaya Osen Bina Godes)
Prod: Mme Leontyeva Tatiana – Prop: M. Mme De Labrusse Amaury & Dorothée
Classe Jeune Femelles
1er EXC Best Jeune BOB: Opium du Roch del Fouich
(Maurice au Royaume de Gunther / Marceline des Bories de Yakoubia)
Prod: Mme Houtman Sabine – Prop: Mme Touati-Fontaine Anne
2ème EXC: Osez Josephine du Pays aux Longs Hivers
(Curig Faerietale Versailles / Siggen's Polina Rose)
Prod: M. Mme Pagnot Bernard et Sylvie - Prop: Mme Huret Marie-Christine
3ème TB: N'Bamboo du Domaine Pierre Quin Pierre
(Maurice au Royaume de Gunther / Ladybird du Mont Reguet)
Prod: Mme DOBOSZ Stéphanie - Prop: M. LIU Yijiang
Classe Intermédiaire Femelles
1er EXC CACS CACIB: Night Angel’s Kiss Possible
(Fortuness Kiss Vudi Born to Win / Lavanya de la Caverne des Anges)
Prod: Mme Lefranc Christine – Prop: Mme Bravin de Mulder Morgane